miercuri, 21 martie 2012

Trenduri 2012: Hair Colors

Ombre


Ombre inseamna de fapt par in degrade, mai inchis la radacina si din ce in ce mai deschis spre varfuri.

Gri


Parul vopsit gri este foarte la moda dar pentru cele ce nu vor sa se vopseasca gri este recomandat albul.

Par multicolor


In trend este parul vopsit in doua sau trei nuante. Este recomandata totusi vopsirea in nuante complementare.

Bronde


Bronde este de fapt nuanta perfecta rezultata din combinarea blondului cu brunet.

Balayage


Balayage este o tehnica folosita pentru crearea suvitelor. Suvitele sunt de fapt "pictate" de mana astfel incat atunci cand parul creste nu se observa diferenta dintre suvite si parul crescut.

Blond platinat


La moda este si blondul platinat numai ca acesta nu se potriveste oricarei culori a tenului. Mare atentie cand alegeti sa va vopsiti blond.

marți, 20 martie 2012

Trenduri 2012: Coafuri

Bob patrat


Tunsoarea de tip bob tinde sa se reinventeze in fiecare an. In 2012 este la moda bobul patrat cu colturile din fata rotunjite.

Bucle nefinisate


Nu se mai poarta buclele super finisate, beachy ci se poarta cele mai lejere. Aceasta coafura se potriveste cel mai bine parului mediu sau lung.

Parul invartit/intors


Nu se mai poarta parul impletit ci parul invartit/intors.

Bretonul gros


Se poarta bretonul mult mai des, drept dar rotunjit spre tample pentru a pune in valoare obrajii si ochii.

Tunsori nefinisate (brute)


Sunt la moda tunsorile in care se observa clar de unde a fost taiat parul. Cu alte cuvinte nu prea mai este la moda filatul care ofera textura.

Parul dat cu gel


Nu stiu de ce dar se poarta parul dat cu gel astfel incat sa para ud. De asemenea se poarta parul dat cu gel in zona tamplelor si in partea din fata apoi dat parul pe spate astfel incat sa stea ca si cum ar fi purtata o bentita.




luni, 19 martie 2012

Trenduri 2012: Manichiura

Hey:) M.am hotarat ca in aceasta saptamana sa incep seria postarilor cu trendurile in voga in acest an. Prima postare de acest gen are ca subiect manichiura care se poarta in 2012.

Trendul anului trecut a fost reprezentat de colorarea unei singure unghii intr.o culoare diferita fata de restul manichiurii in special unghia inelarului. Anul acesta insa s.au conturat cinci stiluri diferite.

1. Minx


Minx sunt de fapt abtibilduri pentru aplicat pe fiecare unghie in culori si modele diferite. Katty Perry, Beyonce si Rihanna sunt mari fani ai acestui tip e manichiura.

2. Oja asortata cu rujul

Este foarte la moda asortarea ojei cu rujul iar cu cat nuantele sunt mai apropiate cu atat mai bine. Se poarta corai, oranj si rosu aprins.

3. Unghiile false

Se poarta unghiile false transparente sau semi-transparente simple sau cu brizbrizuri.

4. Unghii curcubeu  


Unghiile curcubeu sunt la mare cautare. Sunt recomandate culorile tari fuchsia, indigo, albastru.

5. Unghii scurte

Daca anul trecut au fost la moda unghiile lungi si ascutite gen Rihanna anul acesta se poarta unghiile scurte in culori neutre, mate sau lucioase. Forma insa trebuie sa iti complimenteze degetele. 

vineri, 16 martie 2012

Libris.ro si Cargus sau...

...cum astepti curierul sa urce 6 etaje in 40 de minute dupa ce a sunat la interfon.

Saptamana trecuta am primit un telefon de la bunica mea care vroia sa ii comand cartea Codul Bibliei de Michael Drosnin online. Dupa indelungi cautari am gasit.o in sfasit pe site.ul librariei Libris si la reducere. Lucky her:)) Am comandat.o, am primit confimarea comenzii iar a doua zi vineri am primit si confirmarea expedierii comenzii si mentiunea ca va primi cartea in 24 de ore maxim 48.

A trecut ziua de joi, vineri, sambata, duminica si luni. Marti in schimb imi da iar telefon sa ma intrebe daca nu am primit cumva un mail ceva de la Libris in legatura cu comanda. Ii spun ca nu si ii dau nr de telefon pe care l.am primit in mailul cu confirmarea comenzii, numar la care nu a raspuns nimeni. Miercuri iar ma suna sa ma intrebe daca am auzit vreodata de firma de curierat Cargus deoarece a sunat.o curierul la interfon acum vreo 30 de minute si nu mai urca.

Ce se intamplase de fapt? Curierul a sunat.o prima oara sa ii spuna ca e pe drum iar cand a ajuns la scara a sunat a doua oara la interfon. Bunica mea i.a deschis usa de la intrarea in scara si a asteptat. 5, 10 15 minute pana s.a plictisit si s.a hotarat sa coboare sa vada ce se intampla ( in timpul asta a mai vorbit si cu mine vreo 10 minute). L.ar fi sunat saraca pe curier dar fiind un pic atehnica si avand ceva probleme cu ochii nu a avut cum.

A iesit din casa, s.a uitat la cutia de scrisori si a iesit si in fata blocului. Norocul ei a fost ca in loc sa o ia in dreapta a mers in stanga. La vreo 20 de metri de scara blocului ghici ce? Curierul ii facea semne agitat din mana. A stat ca fraierul 40 de minute pe langa masina ca nu a gasit loc de parcare dar n.a fost in stare sa ii dea un telefon bunicii sa ii spuna ca o asteapta afara.

Uite asa ajunge o comanda in 6 zile desi ar fi trebuit sa ajunga vineri maxim luni in cazul in care Cargus ar avea angajati competenti si nu ar lucra in weekend. Si inca ceva pentru cei de la Libris angati pe cineva care sa raspunda la telefoane!!!

joi, 15 martie 2012

Renunta la televizor in 3 pasi


Astazi am realizat ca avem cele mai proaste emisiuni TV in intervalul 17-19 si nu numai. Efectiv m.am saturat sa vad toate pitipoancele si moderatorii lipsiti de bun-simt care mai au putin si isi bat invitatii.

1. Acces Direct. Marea majoritate a invitatilor sunt pitipoance iar subiectele de"un real interes" ce operatii si.a mai facut X, cu cine s.a mai cuplat Y. Simona Gherghe rabufneste foarte usor daca unul dintre invitati nu este de acord cu ea sau daca o contrazice si se vede clar pe fata ei daca simpatizeaza sau nu invitatul.

2. Happy Hour - Maruta. De fapt el este motivul pentru care renunt oficial sa ma mai uit la emisiunea lui. M.am saturat sa o vad tot timpul pe Ioana Tufaru mai nou Calugareanu cum este jignita de Maruta, sa vad cum este promovata pe fata "minunata" lui sotie si farsele de doi lei pe care nu le gusta nimeni. In emisiunea de ieri am crezut clar ca la un moment dat ii va trage cel putin o palma Ioanei care are un contract semnat cu ProTv.ul (ei i.au pus dinti, i.au platit operatia) dar Maruta probabil si.a imaginat ca e in locul lui Sarbu si da bani din propriul buzunar. Plus ca mai nou a facut.o vedeta si pe tanti Gica de la spatii verzi pe care daca as avea.o ca sefa numai in gura i.as da.

Maruta s.a schimbat foarte mult de cand a plecat de la TVR, a devenit nesuferit si cam nesimtit. Chiar imi e dor de emisiunile pe care le facea Teo.

3. Un show pacatos. Doua asistente platite sa nu faca nimic doar sa spuna prostii, Capatos si unu care se baga cateodata in discutii cu invitatii ca musca in lapte si caruia de foarte multe ori prezentatorul ii spune sa taca. Aceleasi piti de la Acces Direct doar ca aici isi dezvolta un pic mai mult povestile. Ah si cateodata mai avem parte si de putina pornografie.

In concluzie daca ma uit la televizor nu am ce sa vad in afara de Cronica Carcotasilor. Este singura emisiune unde nu sunt promovate nulitatile si divele de carton iar prezentatorii au replici inteligente si haioase. 

marți, 13 martie 2012

DIY: Dulapior cu rafturi pentru oje

Zilele trecute am dat peste un clip in care Dulce (pe care o urmaresc pe Youtube de foarte mult timp) ne propunea un DIY foarte usor de realizat si anume un dulapior cu rafturi pentru oje. 


Nici macar la salon nu am vazut atat de multe sticlute cu oja. Mi.a placut atunci cand intrebata fiind ce face daca mai adauga si alte oje colectiei a raspuns ca deja a cumparat materialul necesar pentru fabricarea a doua dulapioare:)) Sincer nu cred ca mi.ar ajung un an calendaristic sa port o saptamana cate o oja din intreaga ei colectie.

Va las mai jos clipul. Enjoy!


luni, 12 martie 2012

Aviesta, Anahi ( ex - RBD ) si......

.....povestea pantofilor pe care nu ii pot avea:((


Buuun long story short am pus ochii pe niste pantofi absolut superbi dar nu ii pot cumpara pentru ca site.ul Aviesta nu face livrari in Romania. Daca stateam in America, Mexic, Puerto Rico sau Canada nu mai aveam nevoie sa fac postarea asta si sa ma plang pe blog.



Acum ceva timp Anahi a devenit directoarea de moda a site.ului Aviesta dar de fapt este doar imaginea lui. Fiind fan RBD o urmaresc pe Facebook si pe Anahi de la care am aflat despre site. M.am inscris, am completat un mini quiz (ce fel de pantofi imi plac, cat de inalte sunt tocurile, etc) si pe baza selectiilor mele am primit un showroom cu modelele potrivite mie. Showroom care se schimba la inceputul fiecarei luni. Apoi am aflat ca Aviesta nu face livrari in Romania si a inceput suferinta.

Daca vedeti pe undeva aceleasi modele give me a heads up. Asta daca nu ma mut pana atunci intr.una din cele 4 tari doar ca sa pot sa ii cumpar:))

Cel mai si cel mai mult sufar dupa aceste trei perechi de pantofi:


Rebecca
Cindy
 
Natalia

Dar cum suferinta deja existenta nu era de ajuns plang si dupa urmatoarele perechi:


Cynthia

Erika
Tare mult mi.ar fi placut ca materialul inflorat sa fie textil dar din pacate este lucios. 

Eva

Raquel
Nu pot spune ca sunt fana animal print dar aceasta pereche chiar mi.a placut.

Urmatoarele modele au dat din coate si au ajuns in showroom.ul meu chiar daca mie nu imi plac:

Angelica

Bianca
Vai oribili pantofii astia.

Dalila

Marisol

Ninel
Mi.ar fi placut la nebunie daca nu ar fi fost transparenta partea de sus.

Roxana
Superba culoarea, oribil modelul.

Sofia
50% imi plac, 50% nu imi plac.
 
Copyright 2009 ...moments people places.... Powered by Blogger
Blogger Templates created by Deluxe Templates
Wordpress by Wpthemescreator
Download Royalty free images without registering at Pixmac.com